Prečo prírodné záhrady

Záhrady plné života, ponúkajúce zdravé ovocie i zeleninu. Oáza pre živočíchy, rastliny aj človeka. Taká je prírodná záhrada. Nie je to ale kus zarastenej neudržiavanej „džungle“, aj takýto typ záhrady potrebuje súčinnosť človeka, je to predsa len záhrada, nie les.

Prírodná záhrada ponúka množstvo zážitkov malým aj veľkým. Záhrada priateľská k prírode by mala byť unikátnym miestom, kde môžete spolu s rodinou nielen relaxovať ale aj zažívať spätosť s prírodou. A to všetko priamo za dverami domu.

Všetko je tu v súlade, proti ničomu sa nebojuje, slovo škodca neexistuje, každý živočích či rastlina je tu súčasťou jedného celku. Človek sa učí s prírodou spolupracovať a učiť sa od nej.

Plaketa „Prírodná záhrada“ je určitým vyznamenaním pre majiteľa alebo užívateľa záhrady. Dáva tým najavo aj ostaným, že aj jeho pre niekoho netypická záhrada s kopou dreva či konárov je práve preto jedinečná a prírodná. Nie všetci chcú mať na záhrade len trávnik a bazén. Je to aj určitá osveta voči susedom, že sa dá na pozemku hospodáriť aj inak ako moderne v „mestskom“ štýle podľa fotiek v katalógu.

Základom je dodržiavať tri hlavné kritériá: nepoužívať rašelinu, ľahko rozpustné umelé hnojivá a pesticídy. Okrem týchto povinných kritérií je ešte ďalších 15 doplňujúcich, z ktorých musí byť (aspoň čiastočne) splnených aspoň 10. Týkajú sa starostlivosti o záhradu a jej využívanie. Napr. využitie dažďovej vody, živý plot z divorastúcich krov, mulčovanie či zeleninové záhony a ovocné stromy.

Projekt Prírodná záhrada je veľmi úspešný a obľúbený aj medzi turistami, hlavne v Čechách a Rakúsku. Priaznivci turistiky a ekológie sa môžu vybrať na vybrané trasy po prírodných záhradách, či už súkromných alebo ukážkových.