Záhrada pod dubmi

Naša záhrada vzniká a (vyzerá) veľlmi organicky - budujeme ju po častiach.

Je pomerne mladá, má len štyri roky, bola pôvodne navrhnutá ako prírodná jedlá záhrada záhradnou architektkou a zrealizovaná záhradníckou firmou. Najprv napĺňala skôr komerčný rámec, aj vizuálne aj  skladbou rastlín, ale ako záhrada rástla a s ňou trochu podrástli aj deti, majiteľka záhrady prepadla čaru prírodných výsadieb a možno ešte viac čaru toho, že aj na malej ploche sa dá vybudovať lesná záhrada, ktorá sýti a robí radosť 8-člennej rodine (4 ľudia, š mačky, 1 pes ) a mnohým +ďaľším živým tvorom. Začali sme nadstavovať pôvodný koncept a postupne uberať z trávnika a vysádzať nové kry a trvalky. Dnes je uz z trávnika len torzo prerastene bylinnými náletmi a ďatelinou.

Naša záhrada má dokopy cca 800m2 (pozemok ma cca 1200m2 - vysvetlím osobne prečo hovorím o probližných číslach) a nachádza sa v kľudnom prostredí rodinných domov usadených pod lesom v kopcovitom teréne mesta Stupava. Napriek tomu, že môže na človeka z opisu okolia pôsobiť naša štvrť prírodne, nie je tomu tak - stále ide skôr o mestskú ako vidiecku záhradu. Nachádzame sa vo štvrti rodinných domov s klasickým poňatím rodinných záhrad - sú to hlavne okrasné záhrady, v lepšom prípade s malou produkčnou plochou na pestovanie zeleniny alebo ovocia.

My sme tu, ja to nazývam, pozitívna deviácia :), pretože naša záhrada vyzerá úplne inak a hlavne sa skladá z pestrej zmesi kríkov, stromov, bylín a trvaliek aje založená na prírodných princípoch.

Budujeme mu ako lesnú záhradu plnú života a potravy pre nás ľudí, aj pre divožijúce zvieratá. Žijú tu s nami, užovky, jašterice, ježkovia, mnoho hmyzu aj hlodavcov. a občas si na kríkoch pochutia aj srny :)

Záhrada sa skladá z dvoch častí - z južnej a tzv. severnej, ktorú sme dobudovali tento rok. Tu stoja aj povestné duby, čo sú asi 10-ročné nálety, pôvodne na nevyužitom stavebnom pozemku, kde rástla náletová džungľa. Dubom (a jednej lipe) sa veľmi tešíme, lebo tým získala táto nová časť punc starej záhrady s už vzrastlou vegetáciou. Na tejto časti pozemku sme vybudovali prírodné kúpacie jazierko, vysadili sme tu jedlé kríky a ovocné stromy, trvalky a ponechali časť na skutočnú divočinu.

Do siete prírodných záhradach by sme chceli patriť preto, lebo tento projekt už dlho sledujem a je mi veľmi sympatický, ale hlavným dôvodom je to, že chceme byť pre okolie inšpiráciou. Už teraz susedia aj okolo idúci pochvaľujú koncept našej záhrady, ale rada by som to, aby bol účinok vyraznejší, podložila aj autoritou plakety prírodnej záhrady a tým povzbudila svoje okolie, aby sa nebáli vystúpiť zo zabehnutých koľají a pustiť si viac prírody do záhrady.