Víkend otvorených parkov a záhrad 2024

V rámci podujatia sa každý rok prezentuje  čoraz väčší počet verejných i súkromných lokalít. Minulý rok mali návštevníci na Slovensku možnosť nahliadnuť do viac ako 120 parkov a záhrad.

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa realizuje vo viacerých krajinách na svete. Od roku 2018 sa na podnet Rady Európy začali organizátori podujatí, ktorých cieľom je prezentovať hodnoty parkov a záhrad spájať pod hlavičkou spoločnej európskej iniciatívy „Rendez-vous aux jardins“, ktorého  hlavným koordinátorom  je Ministerstvo kultúry Francúzskej republiky. Podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad je súčasťou tejto medzinárodnej iniciatívy prezentujúce slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy.  Pre každý ročník sa vyberá spoločná európska téma.

Pre tento rok bola zvolená téma  s názvom „Päť zmyslov v záhrade“.  Pobyt v záhrade je zmyslový zážitok.  Zrakom vnímame nielen veľkosť  a tvary záhrady, ale aj jej pestrú  farebnosť. Záhrady vyhľadávame aj kvôli upokojujúcim  sluchovým zážitkom: spevu vtákov, reči zvierat, bzukotu včiel, šumeniu vetra i žblnkotu vody. Kto z nás by si nepamätal  omamné vône záhrady – ruží, levandule, mäty či zapáchajúcu čemericu? Kde inde ako v záhradách si na svoje prídu  chuťové poháriky nášho jazyka? Koho ešte nepotešila sladká jahoda, kyslá ríbezľa  či horká dula? Príjemná chôdza naboso po mäkkom trávniku sa pre nás niekedy môže skončiť aj menej príjemným zážitkom ako je bodnutie hmyzom, ktorý si však v záhrade plní svoju dôležitú funkciu.  Jednoducho, objavovať všetkých päť ľudských zmyslov  môžeme takmer v  každej záhrade. Záhrada prebúdza všetky naše zmysly, dovoľuje nám snívať a rozjímať, podnecuje našu predstavivosť a dáva nám šťastie, pokoj a blaženosť.

Zaradenie článku: